проект редакція часопис посилання контакти

сичеслав17
3 (17) 2008 червень - серпень

Зміст номера

Колонка головного редактора
Спілчанська толока
Наші люди у світах
Проза
Поезія
Молодіє муза
Драматургія
Краєзнавство
Літературознавство
Огляди, відгуки, рецензії
Через терни до зірок
Скарби рідної мови
Спілчанська толока - 2
Січеслав сміється
Музика
Краєзнавство
ГОЛОДОМОР 1932-1933


Володимир ЛОЙК

ПІД ЧОРНИМ ПРАПОРОМ

У нарисі наводяться дані документів Дніпропетровської прокуратури тридцятих років, які зберігаються в Обласному державному архіві (зокрема, справа 1520-3-4, стор.28 - 43).
Спочатку збиралися матеріали тільки по Дніпропетровській області, та відразу стала зрозумілою розповсюдженість випадків по нашій області на всю Україну, і навпаки, те, що відбувалося, скажімо, на Харківщині, обов’язково творилося і у нас. Дзвони били по всіх, і кого в цьому відношенні не згадаєш, звідусюди, пам’ять завжди буде доречною.
Матеріали подаються зі скороченнями. Деякі назви установ, наведені в тексті абревіатурами, пояснюються там же в дужках. Таким же чином розтлумачуються слова, які вже не використовуються. Збережено всі мовні особливості оригіналу.

«У.С.Р.Р.
Народний комісаріат юстиції
Таємна частина
Сектор № 9108/2
Харків, 3/VІ – 32 р. До Дніпропетровського облпрокурора та голови облсуду

НКЮ надсилає при цьому інформаційний лист №3 для ознайомлення.
Після ознайомлення лист належить повернути.
Додаток: Матеріали на 14 аркушах
Заступник зав. оргінстру НКЮ А. Гарін
Ц. таємно
За другу половину квітня і першу половину травня ц.р. органи прокуратури сигналізують про низку перекручень на місцях директив партії та Уряду.

I. Перекручування в засівкампанії.

1. В с. Капулівці Нікопільського району Уповноважені РВК (райвиконкому) Масошін, Кускін, Поліщук і Павлов, секретар осередку Будько і керівник штабу по одноосібникам Губа заарештували і протримали в холодній кімнаті чоловіків і жінок по 3 дні і більше. … Той же Губа затримав інваліда без обох рук Анікієнка м/міцного середняка, син якого в Червоній Армії, і побив його, а потім посадив в сарай під варту.
Винних вже засуджено до ріжних заходів.
3. В с. Аули Кам’янського району верхівка сільради Дудко, Чернявський та інші накладали непомірні штрафи на середняків за невивіз посів матеріалу, виселяли з хат. А в одному випадку, як захід примусити вивезти посів матеріали Дудко заборонив похоронити померлого і винести його з хати.
4. В сільгоспкомбінаті «Новобуд» Кам’янського району Уповноважений міськпарткому Чередніченко, їдучі трактором на поле, зустрів гр-на Гунченко 65 років, і коли той, усміхнувшись, сказав «коли б цю землю сіяли селяни, то давно засіяли би», Чередниченко образився на нього, вихватив нагана і вистрелив у Гунченка.
6. В Волинському районі по Н.Шевченківській сільраді голова артілі «Сніп», прагнучи набуть до кількості робочих рук, запропонував всім жінкам колгоспницям в 24 години відлучити дітей від груди.
7. В с. Новоселовці Ново-Московського району голова сільради Страшной та інші з активу села припускали труси у селян з метою виявити посів матеріал. Так вони у колгоспника Овчаренко підчас трусу виявили півпуда білого борошна, наварили вареників і цілий день пиячили. Цей же Страшной підчас трусу у гр-на Чуба ударив револьвером гр.-на Шкоду Савку та необережно вистрілив у члена бригади Кириченка, якого цим пострілом було забито. Учинивши це вбивство, Страшной разом з уповноваженим РВК Дорофієнком з метою скрити заподіяний злочин, інсценували терористичний акт над Кириченком.
12. В Бобровицькому районі на Київщині за відмову усуспільнити посівний фонд уповноважений РВК Лешко, голова сільради Андрусь, його заступник Левицький та інші закликали селян в ночі до сільради і били їх. В одну ніч через нанесення побоїв забито одного гр.-на і 4-х тяжко побито. Винних засуджено.

ІІ. Стан з харчфондами.

НКЮ одержує інформації від низки місць про катастрофічний стан забезпечення харчфондами. Відсутність харчів, споживання сурогатів і іноді падалі спостерігається як в колгоспах, так і в одноосібному секторі. Це впливає на успішне переведення сівби, на постачання вчителів, значно ростуть крадіжки, грабування, тощо, при чому це провадять особи, які досі в цьому не були помічені. В низці випадків це становище використовується ворожими елементами для підбурювання викликання волинок і інших контрреволюційних демонстраційних дій.
Наводимо низку характерних моментів.
1. В с. Ситківцях Немирівського району на Вінниччині 2/V-32 р. колгоспники Коцюба Євгенія і чоловік її Коцюба Гнат зарізали колгоспницю Шевчук Настю, яку розрубали поступово на окремі частини та виготовили з м’яса котлети. Це м’ясо споживали Коцюби для себе і своїх дітей, а також продавали і міняли на різні речі з сусідами. Слідство провадиться, при чому характерним є те, що у Коцюби було знайдено павпуда білої муки, пуд кукурудзи і картопля, що дає підстави вважати, що на цей злочин Коцюби пішли не тому, що не було чого їсти. (Ці «півпуда муки» згадуються майже в кожній справі по канібалізму, авт.).
3. В Н.Санжарівському районі (на Полтавщині) занотовано випадки голодної смерті. В самих Н. Санжарах ворожі елементи використали похорони одного колгоспника і перетворили їх на демонстрацію під знаком того, що Радвлада довела до такого стану, що люди мруть від голоду.
4. Лохвицький прокурор повідомляє: частина колгоспників і одноосібників не виходять на роботу лише тому, що ходять по лісу і збирають жолуді собі на їжу. В районі збільшилася кількість старцюючих і великих розмірів набрали крадіжки всього того, що можна споживати, як їжу. Через перебої у постачанні хлібом службовці РВК (райвиконкому, тобто влади) один день не вийшли на роботу. В постачанні вчителів стан ще гірший.
5. Нікопольський прокурор інформує: в Каменському надзвичайно важкий стан з харчуванням. Колгоспник Карнаух Грицько має 57о трудоднів, премійований ударник, не має хліба з грудня місяця. Він голодує і крім нього 5 душ дітей, які від голоду попухли.
6. Липовецький прокурор пише:
…всі балачки спрямовані «дайте хліба», по окремих селах колгоспники розбирають на розхват та їдять дохлу худобу, збирають жолуді з дуба, труть і їдять.
7. Шостенський прокурор повідомляє:
Збільшились крадіжки, крадуть виключно продукти, селянство обурено цими випадками і в трьох крадіжках вчинило самосуди, при чому в одному випадку самосуд над двома ворами провадив натовп в 200 осіб, двічі кидали їх в воду, і нарешті закололи вилами.
8. Прокурор Хорольської дільниці інформує:
В Оболонянському районі споживають очерет, населення ходить гуртами та використовує стеблі від коріння, маються випадки смертності та опухлості з голоду.
Мав місто заколот студентів технікуму м. Хоролу на ґрунті поганого харчування. Спостерігаються по району організовані напади на колгоспний хліб, кагати і. таке інше.
Збільшилися крадіжки особливо рогатого скота та коней на споживання.

ІІІ. Волинки (акції спротиву з боку селян).

Це становище використовує класовий ворог і його діяльність знаходить собі відбиток у низці волинок. Наводимо характерні з них:
1. Нулінський район Київської області. Волинкою було охоплено 12 сіл, це супроводжувалося розграбуванням склепів з посівматеріалом. Всього по району розібрано 335 центнерів.
Під час цих дій було нанесено побої уповноваженим РВК Локтікову і Петровій і голові РВК Майстру. В с. Солодарі підчас волинки намагалися забити секретаря РВК т. Остера та зам. голови РВК т. Кауля, але їм пощастило врятуватися.
Деякі характерні штрихи волинок: в основному натовп волинщиків – це жінки і лише в поодиноких випадках були і чоловіки. В окремих селах до них приєднувався і актив села, члени сільрад, дружини червоноармійців і навіть мати 2-х членів партії. Вимоги – негайна видача хліба, харчів. В окремих селах – повернути куркулів, переобрати сільраду. Тощо.
В Устинецькій с/р натовпи селян розігнали керівників села, нанесли побої активу і, переводячи у активу обшуки забирали все майно і продукти. Нарешті натовп жінок біля 500 осіб затримали голову сільради, якого під чорним прапором повели до ст.. Гоголево, що розташована за 7 км від села, де були склепи Союзхлібу.

ІV. Стан тяглової сили.

1. По Карлівському району за 10 днів пало 1000 коней. Таке ж явище спостерігається по Н.Санжарівському та Нехворошаеському р.р.
Худоба не забезпечена навіть такими кормами, як солома. Майже на половині сільрад розкривають дахи і цією соломою годують коней.
2. В колгоспах Козятинського р. за невеликий час з початку засікомпанії загинуло 585 коней.
3. За останні 3 місяці в Н.Пражському районі загинуло 1040 коней.
Такі ж цифри можна привести і по інших районах.
По окремим сільрадам спостерігається масова загибель свиней.
За невеликий час Лохвицькі колгоспні свинарсько – товарові ферми здали на салотопку 224 загинулих свиней.
В Яремівському радгоспі протягом 2-3 місяців загинуло 60 підсвинків.

V. Яскраві злочини на селі.

Не можна обійти мовчанкою декілько яскравих злочинів, що являють собою цікавість як з погляду самих форм, так і з погляду наслідків, що вони мали.
1. В с. Зведенівка Брацлавського р. на Вінниччині. З 6-го на 7-е травня ц.р. уповноважений РВК Плахотник, голова сільради Кравчук, секретар партосередку Сенько і інші активісти в кількості ще 4-х чоловік, одержавши відомості про те, що за селом є якась банда, пішли спіймати бандитів. Нікого за селом не було і повертаючись назад ці особи зупинилися біля хати гр-ки Мельнічук Ганни і встановили через вікно, що в хаті крім Мельнічук Ганни є ще її син і крім того гр-н Мельнічук Григор – твердоздавець (тобто, селянин, що розрахувався з державою по всім зобов’язанням) , запропонували всім вийти з хати, і, коли ті відмовились вийти, за розпорядженням секретаря партосередку Сенько було підпалено хату. Після того, як хата почала горіти Мельнічуки всі троє вийшли з хати без жодного опору, але їх тут же почали бити; ці побої тривали деякий час, після чого верхівка групи дала розпорядження повести Мельнічуків до сільради, причому 3-м вартовим Повертюку, Безпалько та Столяру уповноважений РВК Плахотник і секретар партосередку Сенько запропонували по дорозі їх розстріляти.
Це розпорядження було виконано і 3-х ні в чому не повинних людей було забито після нечуваних знущань, оскільки розстріл переводився з дробовиків.
Слідство вже закінчено. Про цей випадок сповіщалися директивні органи 15/V-32р.
2. С. Степанівка, Вороновицького р. на Вінниччині. В ніч з 8/V- на 9/V-ц.р. голова сільради Балачук, голова споживкооперації Ребрій та інші з активу, дізнавшись про те, що бідняк цього ж села П’ятак украв корову у гр-на Онуфрійчука, взяли П’ятака у пусту кунацьку хату, напоїли його примусово водкою і після цього почали бити. Били його аж до того, що він вмер. Тоді вони взяли трупа, винесли його за двоє гін і кинули у пусту яму, повідомивши міліції, що знайдено трупа невідомо ким забитого.
3. В с. Скотовитому Ново-Московського р. на Дніпропетровщині члени управи колгоспу «Майбутній Шлях» затримали гр-на Тарана Левка, який вкрав 13 кур і декілька яєць. Тарана відвели в сільраду і так побили, що він помер від побоїв, йому було переламано всі ребра і т. інш.
4. В с. Олександрівці Павлоградського району колгоспники розібрали корів. Сільрада організувала спеціальну комісію, яка примусово відбирала корів назад. Коли 22/ІV – голова с/р. Кириченко, голова комуни Капля та інші пішли до гр. Журби, намагаючись відібрати корову, то дружина його, Журба Марфа, не давала корову. Корову забрали під великий галас Журби Марфи до колгоспу, при чому її турнув член комісії так, що вона впала; вона, будучи надто обурена, кричала, що дітей порубає, і сама позбавить себе життя. коли корову не віддадуть. На це не було звернено уваги, але Журба Марфа почала цю загрозу виконувати. Вона повісила дитину і сама повісилася. Колгоспники, що випадково були близько, встигли їх врятувати, при чому, як дитина, так і сама Журба Марфа була довго в непритомному стані. Коли її привели до почуття, вона продовжувала твердити, що повісить дітей; між іншим встановлено, що на заяви, що немає чого дати дітям їсти, голова комуни Капля відповів: «ти ж мати, що хочеш, то й роби, і вішай».

VІ. Втручання в оперативну роботу органів юстиції.

В останній період НКЮ занотував низку втручань збоку місцевих органів в роботу прокуратури, суду та слідчих. Іноді ці втручання набирають особливо небезпечних форм. Наведемо характерні приклади.
1. В с. Кошово Тетіївського р. виникла справа по обвинуваченню уповноваженого РВК, голови сільради Князика та інших у систематичних перекручуваннях, що виявилися у нанесенні побоїв селянам, обливали водою, примушували мати полові відносини діда з молодицею, і інших знущаннях.
Цю справу прокурор доручив слухати у селі у показовому порядку.
Секретар РВК Крутоярський викликав нарсуддю і запропонував йому справу на місці у показовому порядку не слухати, а таку заслухати в райцентрі і призначити м’який захід соцоборони.
Нарсуддя під впливом секретаря РПК Крутоярського на ці нечувані злочини виніс умовного вирока.
заступник народного комісара юстиції
та
генерального прокурора республіки : А. Приходько».
Решта пунктів останнього розділу випущена, оскільки там тільки перелічуються винуватці «перекручень» і ті, хто намагався зняти з них відповідальність за злочини – без наведення самих злочинів.
Надана «з перших рук» інформація відтворює ніби миттєву картину існування нашого селянства на початку 1932 року. А голодомор тільки починався...
м. Дніпропетровськ


15 16
17

Січеслав