проект редакція часопис посилання контакти

1 (15) 2008 січень - березень

Зміст номера

Олесь ГОНЧАР Із «Фронтових поезій»
Проза
У вінок Олесю ГОНЧАРУ
Драматургія
Поезія
Перекину кладку
Огляди, відгуки, рецензії
Епістолярії
Спілчанська толока
Наші ювіляри
Історія краю
Скарби рідної мови
Через терни до зірок
Мистецтво
Театр
Січеслав сміється
Музика
СПІЛЧАНСЬКА ТОЛОКА


Січень 2008.

7 січня письменницька делегація у складі А. Шкляра, С. Андреєва та Лесі Степовички нанесли візит прикутому до ліжка колезі Леонідові Дмитровичу Залаті і урочисто привітала ювіляра з його 80-річчям.
10 січня в музеї «Літературне Придніпров’я» відкрилася фотовиставка і круглий стіл на тему «Свобода говорити, свобода бути», присвячена руху шістдесятництва на Дніпропет-ровщині. Зібралися письменники і громадськість. Мова йшла насамперед про Олександра Кузьменка, «діда Сашка», навколо якого гуртувалася в 1960-х думаюча інтелігенція та про політв’язнів ГУЛАГу поета І. Сокульського, М. Сарму-Соколовського і М. Кучера, інших
репресованих земляків. Підготовлено захід ст. н. сп. музею Світланою Мартиновою.
15 січня відбулося робоче засідання редколегії книги «Голодомор –1933. Придніпров’я» (проект ДОО НСПУ)
16 січня зібралися члени редколегії книги «Шевченкіана Придніпров’я»( (проект ДОО НСПУ) для обговорення структури і змісту видання.
17 січня у Художньому музеї відбулося урочисте вручення грантів голови облдержад-міністрації представникам творчої молоді. Перед зібранням виступили з привітаннями начальник обласного управління культури ОДА Катерина Миколаївна Самарець, директор театрально-художного коледжу М. Карпенко, головний режисер Оперного театру Ю. Чайка, голова ДОО НСПУ Леся Степовичка. Серед інших грант отримали молоді поетеси, член ДОО НСПУ Марія Дружко та відповідальний секретар ДОО НСПУ Наталя Федько, які прочитали свої вірші. Відбувся концерт силами театрально-художнього коледжу.
22 січня – день Соборності України. Відбувся урочистий мітинг, на якому представники влади, громадськості, письменники покладали квіти до пам’ятника молодому Тарасу Шевченку, і концерт у музично-драматичному театрі ім. Т. Шевченка.
Цього ж дня стартували на обласному радіо (керівники Валентина Орлова та Таїсія Ковальчук) у співпраці з ДОО НСПУ дві вікторини: «Шукаймо у собі Шевченка», присвячена 165-річчю перших мандрів Кобзаря Придніпров’ям та «Мій Олесь Гончар» до 90-ліття О. Гончара. Читачам пропонується присилати відповіді на запитання до кінця квітня і березня (відповідно). Переможців буде нагороджено призами і дипломами в урочистій обстановці ювілейних свят.
29 січня відбулося засідання правління ДОО НСПУ. Черга денна:
1. Підготовка Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій...»
2.Обговорення і затвердження кандидатур письменників на річну стипендію міського голови-2008.
Одностайно проголосовано за А. Шкляра і Г. Гарченка, які представили цікаві творчі проекти.
31 січня – своє 70-річчя відзначив директор Інституту гуманітарних проблем НГУ, проф. В.Ю. Пушкін. Офіційні та менш офіційні урочистості з концертом відбулися у Палаці студентів. Письменники привітали ювіляра, який багато років працює на розвій літе-ратурного процесу краю.

Лютий 2008.
2 лютого відзначив у Палаці студентів своє 60-ліття провідний вчений, проректор і проф. ДНУ М. Дронь, якого тепло вітали колеги з ДНУ, письменники В. Корж та інші. Пролунали пісні на слова В. Коржа, покладені на музику М. Дронем і твори ювіляра у виконанні заслуженої артистки України Галини Кузяєвої та інших.
6 лютого. Голова Оргкомітету з підготовки шевченківських свят «В сім’ї вольній новій…» заст. голови облдержадміністрації Є. Бородін зустрівся з членом оргкомітету, головою ДОО НСПУ, яка подала до розгляду Оргкомітету Пропозиції ДОО НСПУ, Програму свята, маршрути поїздок делегацій нашим краєм. Відбулося конструктивне обговорення різнобічних аспектів свята.
8 лютого. Відбулася нарада оргкомітету з підготовки шевченківських свят, на якій було представлено два варіанти Програми свята – від ДОО НСПУ та методичного центру обласного управління культури. В обговоренні Програми і заходів взяли участь члени оргкомітету-працівники обласного управління культури, заступник начальника міського управління культури В.Слобода, головний режисер театру ім Шевченка А. Канцедайло. Відбулися дискусії. Нараду провела начальник обласного управління культури, заст.голови оргкомітету шевченківського свята Катерина Самарець.
19 лютого – відбулося чергове засідання редколегії книги «Голодомор –1933. Придніпров’я».
20 лютого – відбулося чергове засідання редколегії книги «Шевченкіана Придніпров’я».
21 лютого в День рідної мови маленький десант дніпропетровських письменників висадився на теренах м. Дніпродзержинська, де його зустріли побратими й посестри по перу – поети В. Сіренко, С.Злючий та Марія Дружко, молоді поети та міська влада.
Про цю подію дивіться допис М. Чабана.


На знімку: письменники В. Сіренко, С. Злючий, Леся Степовичка, М. Чабан, Марія Дружко на святі рідної мови у Дніпродзержинську.

Березень – 2008

9 березня покладали квіти і читали вірші коло пам’ятника молодому Шевченку.
5, 14, 25 березня місто святкувало 50-ліття письменника-краєзнавця М.Чабана. Про це читайте у дописі Мокрини Коновод.
11 березня шахтарське містечко Тернівка відзначало 70-річчя поета Володимира Теплова.
Інформацію про цю подію дивиться у дописі Галини Тарасик.
14 березня – відбулося засідання редколегії книги «Голодомор –1933.Придніпров’я»
26 березня – відбулося засідання редколегії книги «Шевченкіана Придніпров’я»
31 березня відбудуться загальні письменницькі збори ДОО НСПУ. Черга денна: 1) Підготовка до Шевченківських свят, 2. Прийом до НСПУ, 3)Відзначення 90-ліття Олеся Гончара, 4) Відзначення ювілеїв дніпропетровських письменників, 5) Різне – ремонт приміщення, членські внески, тощо.

Оглядач «Січеслава»


Микола ЧАБАН

РІДНА МОВО, ЗДРАСТУЙ І НЕ ПРОЩАВАЙ!

Разом з головою обласної організації Національної спілки письменників України Лесею Степовичкою нас запросили на свято рідної мови до Дніпродзержинська.

Третє за величиною місто області, місто металургів і хіміків за кількістю населення дорівнює середнім обласним містам України. У побуті тут домінує російська мова, хоча серед городян чимало тих, хто, зростаючи в доколишніх селах, говорив змалку мовою українською. Нас привітно зустрічають в міській юнацькій бібліотеці в самому центрі міста. Тут до нас приєднуються дніпродзержинські поети, члени НСПУ Володимир Сіренко і Сергій Злючий. У гостинній невимушеній обстановці за чашкою чаю відбувається зустріч з юними студійцями. Творчим проектом “Viv art” керує член Національної спілки письмеників України молода поетеса Марія Дружко.
Молодіжному мистецькому клубові два з половиною роки, він існує від серпня 2005-го, коли в приміщенні центральної міської бібіліотеки імені Шевченка відбулася його презентація. Тодішній директор бібліотеки Тетяна Іванівна Герасюта гостинно надала клубові місце для зустрічей талановитих обдарованих студійців. Назва клубу молодих і талановитих “Vivart”, за словами Марії Дружко походить від viva та art, що значить “слава мистецтву”.
За підтримки обласного управління культури й туризму та обласної письменницької організації молодіжний мистецький клуб проводить молодіжний творчий літературно-мистецький конкурс для талановитих письменників, журналістів, перекладачів. На переможців чекають грошові премії, а найкращі роботи конкурсантів видаються окремим збірником клубу.
Чесно скажу: зустріч з молодими поетами була мов ковток свіжого повітря. Одні з них пишуть українською мовою, інші – двомовні, ще інші (як Богдан Чегорка) російськомовні, але кожен намагається сказати світові щось своє, заповітне. Зустріч відбувалася у формі майстер-класу, коли після читання поезій юними досвідченіші поети висловлювали свої думки, побажання, поради. Поет з великим досвідом Володимир Сіренко пригадав, що дебютував у поезії російськовною збіркою “Рождение песни”. Але вже наступна збірка “Батькове поле” була україномовна. Повернувшись до свого коріння, до рідної мови, поет до цього закликав і молодих колег: чим скоріш ви відчуєте чари й багатство рідної мови, тим скоріше відбудетеся як поети.
Поет Сергій Злючий продемонстрував багатства української мови у своїх перекладах з видатного польського поета, нобелівського лауреата по літературі Чеслава Мілоша. А авторові цих рядків, котрий при старті своєї журналістської діяльності працював у Дніпродзержинську на початку 1980-х років, пригадався місцевий педагог і перекладач Єсєніна Петро Моцний. Той власноруч переписував до загального зошита роман у віршах “Маруся Чурай” Ліни Костенко. Це, на перший погляд, дивацтво мало свій сенс в осяганні висот поетичної мови: одна справа пробігти художній рядок очима, друга – зануритися в її глибини.
На зустрічі були присутні начальник міського управління культури Ірина Вовчек і заступник міського голови Тетяна Герасюта. Вони розповіли, що робиться міськими властями задля підтримки юних талантів.
А наступна зустріч письменників відбулася того дня зі студентами Дніпродзержинського технічного університету. До оновленого останнім часом студентського клубу прийшли шанувальники рідної мови. Представники Народного руху вручали юнакам і дівчатам брошури “Зроби подарунок Україні. Переходь на українську”, видані в Києві до Дня рідної мови.
Окрасою вечора стали виступи студентів і виконані ними українські пісні, які підхоплював увесь зал.
Потім нас повезли на наше прохання оглянути пам’ятник Тарасові Шевченку роботи скульптора Гарніка Хачатряна, що перед театром в центрі міста і римо-католицький костел. Шкільний музей імені Олеся Гончара, на жаль, через канікули було зачинено.
м. Дніпродзержинськ.


15 16

Січеслав