проект редакція часопис посилання контакти

4 (14) 2007 жовтень - грудень

Зміст номера

НОВИЙ РІК, РІЗДВО ХРИСТОВЕ
ПОЕЗІЯ
НАШІ ЛЮДИ У СВІТАХ
ПРОЗА
ВІРШ У ЧИСЛО
ІСТОРІЯ КРАЮ
ОГЛЯДИ, РЕЦЕНЗІЇ, ПОЛЕМІКА
МОЛОДІЄ МУЗА
ДИТЯЧИЙ КУТОЧОК
ЧЕРЕЗ ТЕРНИ ДО ЗІРОК
СКАРБИ РІДНОЇ МОВИ
СПІЛЧАНСЬКА ТОЛОКА
КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ
МАНДРИ
СІЧЕСЛАВ СМІЄТЬСЯ
АRT-ГАЛЕРЕЯ ”СІЧЕСЛАВА”
НАМ ПИШУТЬ
ТЕАТР
КІНО
МУЗИКА
Антон СОБОЛЄВ

ЛАНКА МІЖ МИНУЛИМ І ПРИЙДЕШНІМ

Фільм Віктора Веретенникова «Запороги» пройшов з аншлагом, і, на думку його перших глядачів, зробив вагомий вклад у справу відродження українського кіно.

Подія, на яку з нетерпінням чекали чисельні прихильники відомого українського письменника, драматурга і кінопродюсера Віктора Веретенникова, здійснилася. 16 листопада в кінотеатрі «Родина». Саме цього дня відбувся допрем’єрний показ нового художнього фільма «Запороги». Варто зауважити, що за це право боролися кілька міст України. Особливо запорожці наполягали на тому, щоб прем’єра фільма про українське козацтво відбулася саме у їхньому місті. Однак Віктор Веретенников, на радість своїх земляків, вирішив, що першими мають побачити цей фільм дніпропетровці. Вдячні глядачі заповнили залу під зав’язку. Не змогли не прийти на прем’єру представники січеславського та запорізького козацтва. На їхню думку, Веретенников втілив у фільмі ідею відродження української культури і зробив вагомий внесок у справу зміцнення патріотичного духу українців.
– Ми добре знаємо історію України, але цим фільмом ви відкрили нам очі на історичне минуле. Події сьогоднішні стають більш зрозумілими, ми по-новому дивимося на новітні події. Не знаючи своєї історії, не можна побудувати повноцінне суспільство. Дякуємо за чудовий фільм, – таким був лейтмотив глядацьких оцінок після перегляду картини.
Один колега-письменник висловився захоплено: «Написати такий роман, а тим більше створити такий фільм – це подвиг!»
Фільмові передувала зустріч автора з глядачами. Віктор Веретенников розповів про історію створення цієї картини і відповів на численні запитання із зали. Спершу було написано історичний роман. Як вважає автор, історія не тільки повторюється, а й вчить нас не робити попередніх помилок. Веретенников не просто розповідає про один із найтрагічніших періодів історії України, але й проводить паралель із сучасністю – не випадково дія розгортається одразу у двох епохах – в добу Запорозької Січі і в наші дні. Дві оцих розповіді, які на перший погляд не пов’язані між собою, постійно перегукуються, примушують замислитися над тим, що відбувається в Україні зараз. По смерті Богдана Хмельницького розпочалася епоха гетьманщини, яка призвела країну до руїни, той період так і називається – Руїна. Але і в найтяжчий час народжуються справжні герої, патріоти України. У «Запорогах» це – славний козачий отаман Іван Сірко та його сучасний нащадок Крутояр.
Після виходу в світ книги герої роману ожили на театральній сцені Дніпропетровського Державного академічного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка. Потім були гастролі містами України, вистава у Київському драматичному театрі імені Івана Франка. Глядацький інтерес до «Запорогів», як і до всіх творів Віктора Веретенникова, був величезним. Це й подвигло автора на створення фільма.
Усе, за що б не взявся Веретенников, він робить з душею і на високому художньому рівні. Розуміючи, що для втілення ідеї на екрані потрібні зоряні актори, Віктор Веретенников приділив цьому особливу увагу. На кожну роль у фільмі претендувало до вісьми акторів, багато яких світового рівня. В наслідок кропіткого відбору, у якому Веретенников сам брав участь, було відібрано тих, хто найкраще зміг відчути дух картини, глибину характерів її героїв. Як вислід ми отримали у фільмі чудовий акторський ансамбль. В головній ролі (Сірка) знявся народний артист України і Росії Віктор Степанов (на жаль, це його остання роль). Інші ролі зіграли відомі актори Володимир Талашко, Микола Олялін, Євген Паперний, Сергій Романюк, Костянтин Шафренко. Жіночі ролі вдало зіграли молоді талановиті українські актриси Леся Самаєва (Ярина) та Наталя Коваль (Любава). Віктор Веретенников зізнався глядачам, що робота над фільмом йшла непросто. Не все одразу виходило, були проблеми технічні і психологічні. Однак кинути розпочату справу не дозволяла віра в кінцевий результат і бажання не підвести своїх шанувальників. Та й не такої вдачі він чоловік, щоб звернути з обраної дороги. У цім Віктор Веретенников схожий на головних героїв свого фільма, справжніх синів України.


14 13

© Січеслав 2004–2008