проект редакція часопис посилання контакти

2 (12) 2007 квітень - червень

Зміст номера

Колонка головного редактора
Проза
Поезія
Перекину кладку
Всесвіт
Огляди, рецензії, полеміка
Ювілеї
Дитяча література
Історія краю
Через терни до зірок
Скарби рідної мови
Спілчанська толока
Книжкова полиця
Літературна спадщіна
Мандри
ART-галерея січеслава
Театр
Січеслав сміється
Музика
СПІЛЧАНСЬКА ТОЛОКА.


МИТТЄВОСТІ ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКОГО ПРОЦЕСУ

Квітень 2007.
2 квітня відбулося чергове засідання правління, на якому прийнято рішення подати повторне Клопотання до обласної ради щодо продовження оренди приміщення письменниками в Історичному музеї ім. Д. Яворницького. Розглянуто питання про відзначення 60-річчя поета і мистецтвознавця Віталія Старченка.

4 квітня відбулися традиційні гончарівські читання у Дніпропетровському національному університеті в науковій бібліотеці ім. О. Гончара під назвою «На вічному березі любові». Інтерес зібрання привернули грунтовна доповідь проф. Нінель Заверталюк, виступ дослідника творчості О. Гончара поета В.Коржа. Від імені ДОО НСПУ зібрання привітала її голова Леся Степовичка.

6 квітня в Центрі культури української мови ім О.Гончара, що в Національному Гірничому університеті, відбулися традиційні гончарівські читання, участь у яких взяли студенти та викладачі НГУ, письменники. Родзинкою свята став приїзд і участь у читаннях директора Сухівського, що на Полтавщині, музею-садиби Олеся Гончара, племінниці письменника Тетяни Бондаревської. Вона цікаво розповіла про життя музею і запросила присутніх приїхати на Зелене свято в село Суху.

У с. Миколаївці відбулося громадське пошанування пам’яті письменника-емігранта, нашого земляка Василя Чапленка, читання його творів, концерт. В акції, яку організував голова міської організації «Просвіта» С. Довгаль та ветеран праці, чапленкознавець М. Рябцев, узяли участь серед інших активістів письменники Надія Тубальцева та Віталій Старченко.

13 квітня в музеї «Літературне Придніпров’я» відбувся ювілейний вечір, присвячений 60-річчю поета і мистецтвознавця Віталія Старченка. Виставка його картин, зокрема, «Портрет матері», зібрала чимале коло шанувальників живопису. Сам ювіляр заявив, що художником себе не вважає, а скоріше літератором, який займається писанням картин як аматор. Ювіляра привітали голова правління ДОО НСПУ Леся Степовичка, яка зачитала офіційний адрес і вітальну телеграму від Національної Спілки письменників України із Києва. Колеги по перу О. Ратнер, А. Шкляр, М. Кудрявцев, Оксана Ігнатенко, Надія Тубальцева та інші відзначали майстерність поетичних книг В.Старченка, його індивідуальний стиль. Віталія Івановича привітали художники О.Нем’ятий, С.Алієв та заслужений художник України М. Козулін, замдиректора видавництва «Дніпрокнига» Олена Куценко, та шанувальники його поетичного доробку. Поет прочитав вірші із книги «Хроматичний квадрат». Свято продовжилося у Спілці письменників.

24 -25 квітня у приміщенні Палацу студентів відбулася традиційна щорічна Всеукраїнська наукова конференція під егідою Міністерства освіти і науки України, Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України, проведена адміністрацією Дніпропетровського Національного університету, зокрема, факультету української та іноземної філології ДНУ (декан Ірина Попова) та кафедрою української літератури ДНУ (зав.каф. доц.Наталя Олійник) на тему «Поетика художнього тексту». У ній взяли участь окрім студентів, аспірантів, викладачів ДНУ відомі науковці-літературознавці к.ф.н. Ніла Зборовська (Інститут літератури ім. Т. Шевченка НАН України, Київ), д.ф.н., проф.О. Турган (Запорізький державний медичний інститут), д.ф.н., проф. Є.Прісовський (Одеський Національний університет), д.ф.н., проф. В. Марко (Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. Винниченка, а також письменники Придніпров’я.
Своє 85-ліття та 60 років театральної діяльності відсвяткувала на сцені українського драматичного театру ім. Т. Шевченка заслужена артистка України Алла Пуліна.
І цього вечора, вона була, як завжди, переконливою і чарівною в ролі місіс Куппер у виставі «А далі – тиша».

Травень 2007
Своє 85-ліття відсвяткував патріарх української літератури, автор романів «Ідол»,
«І будуть люди», «Його сім’я» та інших творів Анатолій Дімаров. Шанувальники і друзі вітали ювіляра в літературному ресторані «Еней». Від жартів, що їх виголошували гості В. Яворівський та Ю. Мушкетик, М. Слабошпицький та М. Жулинський, В. Югов та В. Баранов, Любов Голота та В. Карпенко, В. Базилевський та Л.Талалай, В. Шкляр та інші, а найдужче сам ювіляр стояв кількагодинний незатихаючий регіт. Серед інших дарів потішили душу ювіляра море квітів і килимок «з конем» від Президента Казахстану Назарбаєва. В. Яворівський зауважив, що кінь і А. Дімаров такі схожі, що просто «одне лице».

19-22 травня 2007 р. відбулося Міжнародне Шевченківське свято «В сім’ї вольній, новій...» на Тернопіллі. Про цю подію див. у «Колонці головного редактора».

ДОО НСПУ започаткувала серію письменницьких вечорів під назвою «Вогонь в одежі слова». Творчий ювілейний вечір Лесі Степовички відбувся у Дніпропетровській Філармонії, де ювілярка презентувала новий роман «Шлюб із кухлем пільзенського пива» та книгу поезії і прози «Стернею долі». Вітальний адрес від ректора НГУ М. Полякова їй вручили представники адміністрації Дніпропетровського Національного університету (проректор ДНУ М. Дронь, завкаф. української літератури доц. Наталя Олійник, доц. К. Дуб), який вона закінчила. Квіти від Валентини Гончар та від Олександри Сови передали працівник НГУ Наталя Щербань і Тетяна Сова. Ректор НГУ проф. Г. Пів-няк вручив Степовичці найвищу нагороду вузу «За заслуги», а представники адміністрації НМетАУ (М. Заярний та Маргарита Заярна), у якій ювілярка працювала тривалий час, подарували їй корзину троянд. Степовичку привітали мистецькими виступами письменники, художники, артисти, музиканти. Вів вечір поет Ю. Кібець.

До свого ювілею письменниця Надія Тубальцева прийшла з вагомим творчим доробком. Вона презентувала в музеї «Літературне Придніпров’я» та на обласному телебаченні свою книгу «Самарська сага ХХ століття».

Червень- 2007
8 червня відбулося чергове засідання правління. На порядку денному: 1. Підготовка до
Шевченківського свята-2008 на Дніпропетровщині. 2. Ситуація з приміщенням ДОО НСПУ. 3. Підготовка до ювілеїв поетів С. Андрєєва (55) та М. Дяченка у серпні (60),
О. Ратнера у жовтні (60), та О.Вусика (70) у грудні. Запропоновано проведення ювілейних творчих вечорів в серії «Вогонь в одежі слова» у різних культурних закладах міста за бажанням ювілярів. 4. Різне.
Створено оргкомітет Шевченківського свята, оголошено етап накопичення ідей. Розроблено «Пропозиції щодо проведення Шевченківського свята-2008».

14 червня «Клопотання і пропозиції ДОО НСПУ щодо проведення Шевченківського свята-2008» подано до обласного управління культури на ім’я К.М. Самарець.

Із далеких 4-місячних мандрів Канадою повернувся додому наш колега, письменник-краєзнавець Микола Чабан. Він успішно попрацював у наукових бібліотеках численних університетів та в архівах на тему «Голодомор в Україні 1932-1933 років». Cвоїми враженнями від Торонто, ріки Ніагари, від зустрічей і знахідок мандрівник цікаво розповів на засіданні краєзнавчого клубу, який відбувся 21 червня. П. Маменко демонстрував слайди, що ілюстрували розповідь М. Чабана.

22 червня відбулося вшанування пам’яті поета-правозахисника, дисидента і політв’язня ГУЛАГу Івана Сокульського, який помер 15 років тому. Разом із вдовою поета Ориною Сокульською присутні поети і художники поклали квіти до козацького хреста (автор пам’ятника С. Ковика-Алієв), під яким спочиває у вічності наш дорогий побратим, читали його вірші. Геннадій Сахаров поділився спогадами, як вони з Іваном і товаришами заснували осередок Народного Руху на Дніпропетровщині.

27 червня вдруге у селі Сухій на Полтавщині відбулося «Зелене свято з Олесем Гончаром». Директор музею Тетяна Бондаревська та сільський голова, Кобиляцька районна та Полтавська обласна адміністрації доклали чимало зусиль, щоб мешканцям села і гостям було затишно, щоб пам’ять про великого Сина України жила серед людей. Тетяна Бондаревська розповіла про свою мрію створити бібліотеку при музеї-обійсті Олеся Гончара в Сухій, для чого необхідна підтримка обласної та всеукраїнської влади. Перед зібранням виступили творчі вокальні і хореографічні колективи Полтавщини з іскрометними танцями і піснями. Голова правління ПОО НСПУ, голова журі молодіжного літературного конкурсу імені О. Гончара Олена Гаран оголосила результати конкурсу та привітала переможців, чиї твори видрукувано у альманасі «Острови». Зібрання привітала рідна сестра письменника Олександра Терентіївна Сова, яка приїхала з Дніпропетровська, щоб поділитися теплими спогадами про дитинство Олеся Гончара. Декан філологічного факультету Національного Полтавського університету, автор книги «Літературні музеї Полтавщини», доктор філологічних наук Микола Степаненко розповів про те, що творчість О. Гончара є предметом вивчення у вузах і школах області.
Дніпропетровська делегація складалася з гірняків, співробітників Центру культури української мови ім. О. Гончара Національного Гірничого університету (дир. доц. НГУ Світлана Олійник) та письменників. Леся Степовичка розповіла про підготовку до 90-річчя Великого земляка, яке гірняки і поети Січеславщини готують спільно, і яке відбудеться у квітні 2008 року. Усіх присутніх запрошено приєднатися до урочистостей.
30 червня громадяни Січеслава, патріотична молодь, представники громадських організацій та політичних партій відзначили 100-річчя від дня народження леендарного Командира ОУН-УПА генерала Тараса Чупринки. Відбулася урочиста хода під прапорами від готелю «Україна» до пам’ятника молодому Тарасу Шевченку, і до Хреста-пам‘ятника жертвам голодомору, що на Привокзальній площі.
У залі Дніпропетровської філармонії відбулася урочиста Академія, присвячена 100-річчю від дня народження Романа Шухевича. Мирослав Гришин (УНА УНСО) зачитав привітальне слово від голови УНА УНСО Юрія Шухевича. Максим Кравець, редактор інтернет-газети «Рідна Україна» (партія «Свобода») виступив на тему «Роман Шухевич – велет національно-визвольної боротьби, національний герой України». Олесь Салабута (Молодіжний Національний Конгрес) свій виступ на тему «Роман Шухевич – командир УПА, армії нескорених» прикрасив демонстрацією фрагментів із фільму «Нескорені».
Пролунали виступи Марини Хлєбнікової на тему «Славетний рід Шухевичів» та Марії Засіменко на тему «Розбрат і провокації – головний метод боротьби НКВД проти УПА».
На святі були присутні письменники В. Старченко, Людмила Левченко, М. Кудрявцев, М. Невидайло, Леся Степовичка. Остання прочитала вірша, присвяченого Роману Шухевичу.
На сцені, коло портрету Провідника ОУН-УПА генерала Чупринки, уквітчаного рушниками, польовими квітами та колосками пшениці, тривала почесна варта молодих бійців УНА УНСО, які тримали в руках державний прапор, і червоно-чорний прапор ОУН УПА.
Відомий у нашім краю вокальний ансамбль «Чорнобривці» (Дніпропетровський будинок культури, керівник Микола Чирва), вбраний у народні строї, співав повстанських пісень.
Присутні вшанували оплесками вояка ОУН УПА Степана Андрушківа, який за його спогадами був знайомий з Романом Шухевичем, та зв’язківців ОУН-УПА і жертв тоталітарного режиму Марію Засіменко, Насю Дудич, Катерину Пивоварову, Марію Ігнатенко, Ольгу Громову, Ганну Починок.
Учасники могли ознайомитися з виставкою книг про ОУН УПА та Романа Шухевича, яку організувала обласна бібліотека для молоді імені М.Свєтлова (дир. Ольга Матюхіна).
Академію піднесено вела голова обласної організації Спілки ветеранів Надія Чередниченко. Свято продовжилося біля пам’ятника молодому Тарасові Шевченку, де відбувся мітинг. Вирішено подати Президентові України Клопотання про присвоєння Роману Шухевичу звання Героя України посмертно.
Організатори і учасники урочистостей: обласна організація ВЖТ ім О Теліги (гол. Тамара Шаравара), обласне братство ОУН УПА (гол. Степан Андрушків), Конгрес Українських Націоналістів (гол.Микола Хоменко), міська оргагнізація Всеукраїнського Об’єднння ветеранів, партія УНА УНСО, Молодіжний Націоналістичний конгрес, обласна організація Республіканської Християнської Партії (гол.Ігор Дідик), міська організація Української Консервативної партії (гол. Юрій Фащенко), «Наша Україна», УРП «Собор», партія «Свобода», обласна держадміністрація (нач. відділу внутрішньої політики ОДА Г. Пригунов).

Оглядач «Січеслава»


12

© Січеслав 2004–2007