проект редакція часопис посилання контакти

1 (11) 2007 січень - березень

Зміст номера

Інтерв’ю з Анатолієм ДІМАРОВИМ
Поезія
Проза
Молодіє муза
Публіцистика
Літературознавство
Ювілеї
Скарби рідної мови
Огляди, рецензії, полеміка
Через терни до зірок
Спілчанська толока
Мандри
Мистецтво
Театр
Січеслав сміється
Музика
СПІЛЧАНСЬКА ТОЛОКА.
МИТТЄВОСТІ ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКОГО ПРОЦЕСУ

Січень-2007.
15 січня відбулося чергове засідання правління ДОО НСПУ, на якому серед іншого обсудили стан справ щодо письменницького приміщення.
18 січня конкурсна комісія літературної премії ім. Дмитра Кедріна під керівництвом проф. ДНУ В. Гусєва, розглянувши подані твори, визначила імена лауреатів. Ними стали О. Ратнер (номінація «Поезія», за книгу «Старый двор» та ін.), Г. Прокопенко (посмертно, номінація «Художній переклад», за книгу Д. Кедріна «Вибране») та Світлана Кедріна (номінація «Проза» за книгу «Жить вопреки всему»).
22 січня – представники влади, громадських організацій вшанували на театральній площі День Со-борності України. Письменники О. Вусик, В. Старченко, Надія Тубальцева, Леся Степовичка, В. Заремба, Людмила Левченко та інші поклали квіти до ніг пам’ ятника молодого Тараса Шевченка.
23 січня – відбувся творчий вечір художника, члена редколегії нашого журналу Сергія Ковики-Алієва в Художньому музеї (ведуча- Людмила Тверська). На нього прибули окрім місцевих шанувальників гості з Києва – художники Сергій, Володимир і Світлана Рак, театральний режисер Сергій Архипчук. Присутні оглянули і високо оцінили творчий доробок ювіляра – виставку графіки, ганчір’яних ляльок, дерев’яної скульптури.
26 січня в будинку Солонянської райдержадміністрації відбувся творчий ювілейний вечір поетеси Олесі Омельченко. Колегу приїхали привітати Леся Степовичка і Надія Тубальцева. Ювілярка, якій передано Грамоту НСПУ за багатолітню працю в літературі, читала перед вдячною аудиторією вірші із нової книги вибраного «Вселюбов», яка щойно вийшла у серії «Письменники Придніпров’я»
27 січня - в обласному Інституті освіти (дир. проф. Романенко) розпочався фінальний тур всеукраїнського конкурсу на знання української мови імені Петра Яцика, в якому взяли участь письменники.
Иого ж дня в читальній залі юнацької бібліотеки імені М. Свєтлова відбувся ранок пам’яті героїв Крут. Його провели ВЖТ ім. Олени Теліги та інші. Присутні письменники Людмила Левченко, М. Невидайло, Леся Степовичка читали вірші, присвячені подвигу героїв Крут.

Лютий 2007.
1 лютого в студії Дніпропетровського телетеатру відбувся перегляд нового фільму-телевистави «Біля лавки ювеліра», лірико-філософської містифікації за мотивами твору Кароля Войтили (режисер Ольга Волошина, перекладач українською Надія Тубальцева).
ДО 100-річчя Дмитра Кедріна проведено низку заходів.
6 лютого. Відкрилася виставка до 100-річчя Д. Кедріна в Літературному музеї (завідуюча Олена Аліванцева), яку підготувала і провела наук.сп. музею Ірина Мазуренко.
8 лютого. Вечір до 100-річчя Д. Кедріна відбувся в міській центральній бібліотеці (дир. Ерна Шамичкова) за участю письменників Ірини Прокопенко, О. Ратнера, Жана Парфімчука, О. Завгороднього, Лесі Степовички та ін..
9 лютого. В Центрі української мови ім. О. Гончара (завідуюча Світлана Олійник) Національного Гірничого університету на вечорі до 100-річчя Дмитра Кедріна відбулося урочисте вручення дипломів лауреатам літературної премії ім Д. Кедріна О. Ратнеру, Світлані Кедріній (заочно) та вдові Г.Про-копенка Ірині Прокопенко. Ректор НГУ Г. Півняк, директор Інституту гуманітарних проблем В. Пушкін особисто привітали лауреатів премії, заснованої у співпраці ДОО НСПУ та НГУ. О. Ратнер розповів про свою поїздку до Москви і вечір пам’яті Д. Кедріна, який проходив в Українській бібліотеці.
21 лютого – низку ювілейних заходів до 100-річчя Д. Кедріна завершив вечір поезії Дмитра Кедріна в Літературному музеї, який натхненно провела Ірина Мазуренко.
Серед інших виступів присутнім запам’яталась розповідь О. Бабушкіна, який особисто знав поета. (його спогади читайте у цьому числі) та виступ молодіжного театру Дніпропетровського театрально-художнього коледжа (дир. М. Карпенко) під керівництвом Олександри Самохвалової.
24-25 лютого відбувся заключний тур обласного конкурсу «Собори наших душ» в обласній студії «Веснянка». До складу журі увійшли письменники М. Кудрявцев, Надія Тубальцева, В.Буряк і Леся Степовичка. Переможці обласного туру поїдуть представляти Дніпропетровщину на республіканський тур до столиці.
27 лютого в Оперному театрі відбувся урочистий вечір, присвячений 75-річчю заснування Дніпропетровської області. Письменники взяли участь у конкурсі на кращу пісню про наш край.

Березень 2007
5 березня, Київ. – Президент України вручив державну нагороду «Заслужений працівник культури України» письменниці, голові правління ДОО НСПУ Лесі Степовичці.
9 березня письменники зібралися біля пам’ятника Т. Шевченку і квітами привітали Кобзаря з 193-ю річницею від дня народження, читали поезії. Відбувся мітинг національно-демократичних партій і прийнято Звернення до Президента України щодо актуальної політичної ситуації в країні.
21 березня – Всесвітній день поезії зібрав поетів, членів НСПУ і позаспілчанську творчу молодь в читальній залі міської бібілотеки на «Поетичний марафон», який провела міська рада (ведуча Валентина Слобода). В марафоні взяли участь члени НСПУ С. Бурлаков, В. Старченко, М. Кудрявцев, Надія Тубальцева, Ж. Парфімчук, Леся Степовичка, Р. Маменко, Оксана Ігнатенко, Наталя Дев’ятко.
Свято перенеслося у стіни музею-оселі Д.Яворницького, де зібралися члени літстудії «Лілея» (кер. Людмила Левченко), письменники. Директор музею Ангеліна Перкова та меценат Валентина Тальян почастували присутніх чаєм з пирогами «від Дмитра Яворницького».
Свято продовжилося у стінах Літературного музею, де відбувся творчий вечір поета М. Миколаєнка і презентація його нових поетичних книг «Заміноване поле» та «Мудрий дар» (директор Олена Аліванцева). Вечір вели Світлана Каспір та Леся Степовичка. Поети читали вірші М. Миколаєнка, юного серцем і мудрого віршами.
23 березня в Літературному музеї відбулася презентація книги Надії Тубальцевої «Самарська сага XX століття”, яка щойно побачила світ у видавництві “Дніпрокнига” (дир. Галина Губанова) в серії “Письменники Придніпров’я”, і цікава, змістовна розмова письменників про українську прозу. Шанувальники таланту письменниці відзначили новий рівень її творчого доробку, невтомність її шукань на рівні змісту і форми. Вечір завершився чаєм на квартирі у члена редколегії “Січеслава”, відомого колекціонера і мецената Павла Маменка.
30 березня відбулися чергові загальні збори ДОО НСПУ. Черга денна: Звіт голови ДОО НСПУ за півроку, прийом до НСПУ. Пролунала критика на адресу правління з боку С. Бурлакова, В. Сіренка, О. Кравченко та В.Луценка. Присутніх здивували пропозиції «не друкувати в «Січеславі» нікого, окрім самих січеславців. Редколегія журналу не може погодитися з таким обмеженим баченням часопису, стратегія і культурна політика якого висловлена у його Установчому статуті (див. число 1-2004), і яка полягає в тому, що «Січеславська хата» відкрита не тільки для всіх дніпропетровців, але й для авторів усієї України і української діаспори. Присутні також не погодилися із звинуваченнями правління у тому, що, мовляв, «літературного процесу не існує, Спілка вмерла». Літературний процес – річ інтимна, це творчість в тиші кабінету і письмового столу, яка не залежить від координації дій. Інша справа – оприлюдненя творів. Правління сприймає конструктивну критику і буде й надалі працювати на розвій літературного життя у вигляді творчих вечорів, презентацій, тощо.
У «Різному» присутні проголосували за виключення із лав НСПУ письменника А. Кравченка-Русіва, який своєю неетичною поведінкою, сумнівними публікаціями в різних джерелах паплюжить гідність і честь організації, протягом шести років не сплачує членських внесків, не з’являється на збори і вечори, чим сам поставив себе поза НСПУ.

ГІРНЯКИ І ПОЕТИ
Триває добра традиція співпраці нашої Спілки з Національним гірничим університетом (ректор проф.академік Г. Півняк), Інститутом Гуманітарних проблем НГУ (дир. проф. В. Пушкін), Центром культури української мови ім. О. Гончара НГУ (кер. доц. С Олійник), Українсько-німецьким центром НГУ (кер. доц.Надія Ченцова), бібліотекою НГУ (завідуюча – Ольга Нефедова). Низка творчих зустрічей поетів В. Коржа, Л. Залати, С. Бурлакова, В. Старченка, М. Миколаєнка, О. Завгороднього, С.Андреєва, В. Луценка, Ганни Шепітько, Марії Дружко, Ф. Сухоноса, В. Сіренка, В. Савченка, Лесі Степовички та інших зі студентами вузу стали справжньою оазою нашого романтичного спілкування і свідчать про те, що живе поетичне слово – бажаний гість в академічних стінах.
Серед наших спільних активів – заснування трьох літературних премій – ім. Івана Сокульського, ім. Валер’яна Підмогильного та ім. Дмитра Кедріна, заснування поетичної бібліотечки часопису «Січеслав», чисельних творчих зустрічей, конференцій, презентацій нових книг, літературних свят. Незабутнім є щорічне традиційне проведення Гончарівських читань в НГУ, зокрема, святкування 85-річчя від дня народження Олеся Гончара у квітні 2003 року (див. фото на титульній обкладинці).
Наші дружні стосунки є не формальними, а глибоко людяними. І ми вдячні проректору НГУ Ю. Хо-менку, проф. В. Пушкіну, доцентам Світлані Олійник та Надії Ченцовій за небайдужість, артистизм душі і культуру серця, за активну підтримку письменницьких акцій.
А пану ректору НГУ Геннадію Григоровичу Півняку висловлюємо особливу подяку за його любов до літератури та милу звичку привозити із службових відряджень із Німеччини томики поезій Р. Рільке, Г. Гессе, Антології сучасної німецької поезії і дарувати їх нашим поетам. Ми віддячуємо художніми перекладами оригінальних текстів на рідну мову.
Отак разом ми, гірняки і поети, служимо справі розвою як національної, так і світової культури.

Оглядач «Счеслава».


11

© Січеслав 2004–2007