проект редакція часопис посилання контакти

3 (9) 2006 липень - вересень

Зміст номера

Колонка головного редактора
Проза
Поезія
Перекину кладку
Суспільство
Літературознавство
Огляди, рецензії, полеміка
Скарби рідної мови
Через терни до зірок
Спілчанська толока
Мистецтво
Січеслав сміється
Музика
СПІЛЧАНСЬКА ТОЛОКА


Червень – 2006
7 червня відбулися загальні письменницькі збори. Письменники вислухали звіт голови про роботу правління за півроку, та про нагальні проблеми з приміщенням, клопотанням про продовження терміну аренди. Постановили: прийняти інформацію до відома. Голова правління повідомила присутніх про політичну ситуацію в місті і закликала письменників активно підтримати пікетувальників біля міської ради на знак протесту проти введення двомовності у Дніпропетровську, встановити чергування на майдані, допомогти проводити агітаційну роботу з населенням. Постановили: підтримати політичну акцію.
У другому питанні «Прийом до НСПУ» розглянули заяву, три рекомендації членів НСПУ та заслухали вірші членкині молодіжної студії «Лілея», поетеси Наталі Федько. Постановили: рекомендувати справу на розгляд приймальної комісії НСПУ.
У «Різному» поет і мистецтвознавець В. Старченко порушив питання письменницької етики у зв’язку з неадекватними публікаціями деяких наших колег-письменників у грудні 2005 – лютому 2006 років, зокрема, в газеті «Лица». Постановили: внутрішні справи Спілки розглядати на загальних зборах, а не втягувати в особистісні стосунки непосвячену публіку і не дезінформувати читача.
Липень – 2006
Спекотного липневого дня відбулася автобусна екскурсія на Кам’яну могилу, організована управлінням у справах сім’ї і молоді Облдержадміністрації за ініціативи обласної організації ВЖТ імені Олени Теліги (керівник Тамара Шаравара). Серед присутніх були жінки-теліжанки, члени товариства «Молода Січ», письменники-члени НСПУ, члени молодіжної студії «Лілея», творча інтелігенція. Наша членкиня Надія Тубальцева, директор Історичного музею м. Новомосковька, розповіла присутнім про знамениту Кам’яну Могилу, унікальну пам’ятку старовини, яку по праву називають «Підземним Ермітажем Приазов’я».
Учасники екскурсії оглянули кам’яний пагорб з піскових плит і піску заввишки 15 метрів, витягнутий вздовж ріки Молочної (поблизу села Терпіння Запорізької області) до 300 метрів, у попереку – 200 метрів, який ще у 24 тисячолітті до Р.Х став храмом та своєрідним літописом становлення релігійних уявлень людства.
Учасники екскурсії оглянули деякі із 65 гротів та печер, прикрашених тисячами наскальних зображень-петрогліфів. У доступних огляду печерах можна було спостерігати, як перехрещуються малюнки багатьох епох – палеоліту, мезоліту, епохи бронзи та середньовіччя. Бажаючі екскурсанти залюбки освіжилися у холодних водах Молочної ріки.

У рамках співпраці Комітету з питань сім’ї і молоді облдержадміністрації, Обласної ради, обласної організації НСПУ та видавництва «Ліра» започатковано новий літературний проект «Молода муза», який складуть твори талановитих юнаків і дівчат, студійців «Лілеї», інших студій і молоді Спілки.

Пам’ятний літературний ранок, присвячений 100-річчю Олени Теліги, відбувся у приміщенні Дніпропетровської діорами. Його організувало ВЖТ ім. О. Теліги. У своїй доповіді керівник ДОО ВЖТ ім. О. Теліги Тамара Шаравара розповіла про роботу обласної організації ВЖТ ім. Олени Теліги, та його 10-річний ювілей, який співпадає зі столітнім ювілеєм поетеси. Серед іншого пані Тамара розповіла про співпрацю Товариства з політичними партіями (УНР, УРП та інш.), та з громадськими організаціями, зокрема, з письменниками. Голова правління ДОО НСПУ Леся Степовичка виступила з доповіддю про життєвий і творчий шлях Олени Теліги. Вела захід з великим натхненням і любов’ю теліжанка, заслужений учитель України Зінаїда Трохимівна Гринько. З віршами Олени Теліги виступили студент КНУ Кирило Гринько, студенти. Творча молодь порадувала присутніх показом театралізованих сценок за мотивами поезії Олени Теліги. На імпрезі були присутні письменники, начальник обласного управління культури І. Шулик, творча інтелігенція.
Після меморіального ранку у приміщенні Спілки письменників відбулася звітно-виборна конференція ДОО ВЖТ ім. О. Теліги. Присутні вислухали звіт її голови
Тамари Шаравари, і обрали її головою на наступний термін.

Свою роботу завершило журі конкурсної комісії з обласної літературної премії імені Івана Сокульського. Лауреатом премії–2006 став поет Юрій Кібець за книгу поезії «Провидець».
Серпень – 2006
В Івано-Франківському музеї національних змагань відбулася презентація книги Надії Тубальцевої «Білим по чорному», присвячена легендарному героєві громадянської війни Несторові Махну.

У приміщенні Історичного музею, в якому міститься офіс ДОО НСПУ, почалася заміна труб і батарей парового опалення. Згідно інформації директора музею Н.І. Капустіної вона триватиме до середини грудня. У зв’язку з аварійним станом приміщення і заміною труб та згідно Наказу по ДОО НСПУ № 7 від 1.08.2006 р. секретаріат переходить на особливий режим роботи. Просимо гостей і відвідувачів Спілки про розуміння і вибачаємося за тимчасові незручності.
Вересень – 2006
11 вересня у приміщенні обласної дитячої бібліотеки відбувся творчий вечір відомої дитячої письменниці і прозаїкині Ірини Прокопенко з нагоди її 80-річчя. Працівники бібліотеки підготували стенд-виставку творів письменниці. Елегантну, гарно вбрану ювілярку привітали найменші читачі, яким було від 6 до 16 років – читанням її віршів, написаних для них, веселими сучасними піснями і танцями. Старійшина письменницького цеху поет М. Миколаєнко тепло згадував свою дружбу з письменницькою родиною Гаврила та Ірини Прокопенків і подарував ювілярці букет троянд. Леся Степовичка зачитала уривки з повісті «Исповедь» та з оповідання письменниці. «Морозной ночью». Олекса Вусик у своєму виступі подякував ювілярці за її талановиту прозу. Сатирик Григорій Гарченко привітав іменинницю барвистим оберемком айстр і запросив на вальс. Українські народні пісні співала під супровід гітари бард Тетяна Аксютенко. Директор видавництва «Січ», поет А. Шкляр побажав іменинниці від імені «січовиків» міцного здоров’я і довгих років плідної творчості. Власним етюдом для фортепіано поздоровила Ірину Миколаївну учениця музичної школи Катя Плахотнюк, яка прийшла зі своєю вчителькою Юлією Миколаївною Родіоновою. «Многая літа» віншував чарівній ювілярці хор колег-письменників та працівників бібліотеки.

12 вересня з нагоди Дня міста Дніпропетровська голова управління культури при міськвиконкомі Валентина Бойко зібрала письменницьке коло, причетне до випуску книги «Рідне місто моє», щоб вручити «Подяки» міської ради за плідну співпрацю. Їх отримали заступник голови управління культури, упорядник книги Валентина Слобода, письменники, члени НСПУ, члени редколегії С. Бурлаков, М. Селезньов та Леся Степовичка, член регіональної Спілки письменників Придніпров’я Інна Ковальова, фотохудожник О. Шпак, директор видавництва ЧП «Ліра М» Оксана Нечай. Під час роботи над книгою було багато дискусій, прибічники «катеринославської» версії відстоювали точку зору про 230-ту роковину міста, прибічники «кодацької» версії (січеславці) вважають, що варто починати лік місту від поселень Старий і Новий Кодак та від козацької слободи Половиця. За даними академіка Д. Яворницького, вона виникла у 1768 році, коли після несподіваного нападу татар на Запорозьку Січ частина козаків кинулася до Кодацької паланки і оселилася коло річки Половиці. Отож, місто наше значно старше, ніж офіційно сьогодні вважається. Любов до міста поєднала членів редколегії, тож вирішено було присвятити книгу не «ювілею», а самому місту, і представити твори поетів і прозаїків різних напрямків і політичних уподобань згідно з історичною вертикаллю топонімів Новоросійськ–Катеринослав–Січеслав–Дніпропетровськ. Таким чином, до книги увійшли найкращі вірші і нариси письменників краю XIX -початку XXI століття, присвячені рідному місту. Передмову до книги «Місто, освячене Дніпром» написав міський голова І.І. Куліченко. «Книга вийшла збалансованою», – задоволено констатував головний редактор видання С. Бурлаков. Зустріч завершилася келихом вина і обговоренням наступних спільних проектів.

15 вересня у приміщенні міської бібліотеки відбувся вечір пам’яті поета-шестидесятника Михайла Чхана, якому цього дня виповнилося б 80. Добірку його творів підготувала працівник бібліотеки Тетяна Іванівна Глоба, яка виступила з розлогою розповіддю про життя і творчий шлях поета. Працівники бібліотеки (директор Ерна Шамичкова, заст. дир. Лариса Савран) підготували біобібліографічний ювілейний проспект. Письменники Ірина Прокопенко, М. Невидайло та А. Шкляр поділилися теплими спогадами про М. Чхана. Леся Степовичка прочитала поему ювіляра «Гомін, гомін попід зорі», вперше опубліковану у журналі «Січеслав», і звернула увагу на її стилістичне і фольклорне багатство та на поетичне новаторство автора. Наталя Федько прочитала свої улюблені вірші Чхана. Присутніх вразив вірш поета К. Чернишова, присвячений побратимові М. Чхану. Наводимо його текст:

* * *
За що тебе мучено, крючено,
Болю цвяхами шпиняно?
Ти ж долі калинові кучері
Підніс власним глуздом і спиною.
З хлоп’ячих років чоловитий,
Очима допитливо чистий,
Злиднями й бомбами битий,
Пнувся в енциклопедисти.
Містом ходив, шкутильгаючи,
Правду шукав ніжним серцем.
Чи в ритмах ловив гомін гаю,
Чи мудрість ронив світлим скерцо.
За лиха й страждання народні
Жалів Україну-вдовину.
Дні прозрівав Великодні
І словом до істини линув.
За що ж тебе змучено, скрючено,
Болями вкрай зашпиняно?
Як рано калинові кучері
Тиша ковтнула полиняна.

28 вересня у приміщенні міської бібліотеки відбувся вечір, присвячений 150-річчю Івана Франка. Велика зала бібліотеки не змогла вмістити всіх бажаючих, переповнена школярами і студентами. Виставку творів великого Каменяра підготувала працівник бібліотеки Тетяна Глоба, яка cвою розповідь про життя і творчий шлях поета ілюструвала слайдами. Вірші Івана Франка прочитали актор театру української драми імені Т. Шевченка С. Дрожжаков, Наталка Дев’ятко. Голова ДОО НСПУ Леся Степовичка у своїй доповіді акцентувала увагу слухачів на неперебутності франкової поезії і публіцистики та їх актуальності у наш час, особливо у царині виборювання рідної мови. Численні вокальні, інструментальні та танцювальні колективи порадували зібрання своїм мистецтвом.

У місті Ялта, на Чорноморському узбережжі відбувся Сьомий Міжнародний телекінофорум “TOGETHER”, засновниками якого виступили Міжпарламентська Асамблея держав-учасниць СНД, Держкомітет теле- і радіомовлення України, Міжнародна конфедерація журналістських спілок, Міжнародна конфедерація спілок кінематографістів, Спілка журналістів Росії, Асоціація працівників ЗМІ України, Верховна Рада і Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, Кіноконцерн “Мосфільм”, Міжнародна академія телебачення і радіо, Ялтинська міська рада та інші. Форум відбувся за підтримки Кабінету міністрів України, уряду м. Москви, Парламентської асамблеї Ради Європи, Представництва Європейської комісії в Україні. 10 вересня в рамках телекінофоруму майстер-клас провів відомий кінодраматург і письменник, член НСПУ Віктор Веретенников, відомий автор багатьох цікавих за змістом романів, за сценаріями якого знято низку художніх та документальних фільмів. Він є продюсером студії “Злагода”. Віктор Олександрович розповів поо зйомки 10-серійного телефільма “Запороги” за його сценарієм і однойменним романом, де сам
В. Веретенников знявся в ролі одного із наших сучасників.
Дія фільму відбувається одночасово у минулому (головний герой Іван Сірко), де висвітлюється історія українського козацтва в часи отамана Івана Сірка та в сьогоднішньому часі (головний герой – нащадок і духовний спадкоємець Сірка Крутояр). Як зазначив маестро, картина знімалася “по всій Україні”, включаючи й декілька сцен у Криму, а саме в Бахчисараї. Унікальні костюми козаків було виконано за ескізами одягу самого Івана Сірка. Режисери фільму – Володимир Онищенко та Олег Бійма. В ролі Івана Сірка знявся знаменитий Віктор Степанов (це його остання робота в кіно, незадовго до смерті), а також відомі актори Леся Самаєва, Володимир Талашко, Микола Олялін, Едуард Марцевич, Євген Паперний. Показ фільму викликав великий резонанс серед майстрів кіно і телебачення. Понад годину тривало обговорення фільму, присутні відзначили актуальність теми “Запорогів”, його високу художню форму. Було відзначено також, що сьогодні суспільству вкрай необхідні саме такі фільми, де любов і добро перемагають зло і ненависть.
До Дніпропетровська надійшла радісна звістка. Журі Сьомого Міжнародного телекінофоруму “ВМЕСТЕ” (інші назви “Злагода”, “Консенсус”) нагородило Віктора Веретенникова як автора історичного роману “Запороги” та автора сценарію однойменного 10-серійного телефільму “Запороги” Орденом Міжнародного кінотелефоруму та Дипломом першого ступеня.
Варто нагадати, що рік 2006 щедрий для Віктора Олександровича на нагороди. 22 січня на День Соборності Президент України Віктор Ющенко вручив Віктору Веретеннікову високу державну нагороду – Орден Ярослава Мудрого “За розбудову української державності”. Ми пишаємося нашим славним, талановитим земляком.

29 вересня відбулися треті за цей рік загальні письменницькі збори ДОО НСПУ, на яких шляхом таємного голосування та згідно квоти (1 від 5) обрано делегатів на V черговий з’їзд НСПУ. На збори завітав із Києва секретар НСПУ Валерій Герасимчук, який доповів про підготовку до головного письменницького Форуму і сказав, що він носитиме виключно робочий характер. До числа делегатів від Дніпропетровщини увійшли письменники: Г. Гусейнов, А. Шкляр, Г. Гарченко, Леся Степовичка, В. Старченко, Надія Тубальцева, Людмила Левченко, С. Лебідь, М. Кудрявцев, О. Ратнер, О. Завгородній, В. Теплов. З’їзд НСПУ відбудеться у Києві 17–18 жовтня 2006 року.

Оглядач "Січеслава"


10 9 8 7

© Січеслав 2004–2007