проект редакція часопис посилання контакти

4 (10) 2006 жовтень - грудень

Зміст номера

Колонка головного редактора
Проза
Поезія
Всесвіт
Творча спадщина
Літературознавство
Перекину кладку
Огляди, рецензії, полеміка
Суспільство
Наші люди у світах
Молодіє муза
Мандри
Скарби рідної мови
Спілчанська толока
Січеслав сміється
Мистецтво
Театр
Музика
Браття – Січеславники
СПІЛЧАНСЬКА ТОЛОКА


МИТТЄВОСТІ ЛІТЕРАТУРНО- МИСТЕЦЬКОГО ПРОЦЕСУ

Жовтень-2006
12 жовтня у переповненій залі Вченої ради Національного Гірничого університету відбувся традиційний День книги. Його натхненницею була директор бібліотеки Ольга Нефедова, яка працює в Храмі книги вже тридцять літ, і колектив бібліотеки. Юною розкриленою душею зібрання стала, як завжди, ведуча заходу аспірантка НГУ Марина Пашкевич. Лунала музика, співи і танці у виконанні студентської молоді. Присутні доценти і професори НГУ, ветерани війни, літстудійці “Уголька”, запрошені на свято письменники почувалися затишно, виступали з літературними новинками. Керівники ДОО НСПУ передали в дар бібліотеці НГУ книгу “Слово про літературу та письменників Придніпров’я” і надісланий із Канади том “Статей і есеїв” нашого земляка Яра Славутича. Микола Чабан розповів своїм прихильникам про творчі плани і нові краєзнавчі розвідки. Присутні не тільки дарували, але й самі отримали подарунки – книги про бібліотечну справу та інші інтелектуальні сувеніри.
13 жовтня у приміщенні Театрального коледжа відбувся творчий ювілейний вечір начальника управління культури Дніпропетровської облдержадміністрації, відомого художника-сценографа Івана Шулика. Вів вечір вельми натхненно директор коледжу Микола Карпенко, який розповів про дитячі стежини митця, що привели його із рідної мальовничої Петриківки до обласного центру. Про талант Івана Шулика як художника, автора багатьох театральних інсталяцій говорив головний режисер Молодіжного театру В. Мазур, народний художник-скульптор України В. Небоженко, художній керівник театру одного актора “Крик”, народний артист України М. Мельник. Колеги та підлеглі Івана Івановича вітали його романтичними оберемками квітів і цілком прозаїчним, але необхідним подарунком холодильником. Студенти ліцею подарували гарний концерт. Жартівливою “Поемою про триликого Івана” привітала ювіляра в рамцях мистецького “капусника” голова письменницької організації НСПУ. Дивіться цей твір про людину легендарну, що стала знаковою постаттю Придніпров’я, у рубриці “Січеслав сміється”.
17–18 жовтня у Києві в Будинку художника відбувся V черговий З’їзд НСПУ. У ньому взяли участь близько 300 письменників з 26 областей України.
31 жовтня відбулася зустріч керівництва ДОО НСПУ із заступником голови обласної ради А. Ф. Шибком з приводу письменницького приміщення. Андрій Федорович сказав, що нового власного приміщення обласна рада надати не може, оскільки письменницька організація втратила своє законне приміщення у вересні 1998 року, яке мало згідно з рішенням Кабінету міністрів України від 10 липня 1998 року перейти письменникам у довічне користування. Обласна рада може тільки продовжити своїм рішенням термін оренди на один рік. Щоразу на один рік, і не більше. Отож статус власника приміщення письменники втратили у 1998-му назавжди, а набули статус вічного квартиранта. Проблему з нашим квартирантським місцеперебуванням висвітлила республіканська газета “День” у гострій статті В. Рижкова “В Днепропетровске писателям места нет”. Сьогодні ми чекаємо на рішення сесії обласної ради про продовження оренди.
Листопад-2006
8 листопада в приміщенні видавництва “Січ” відбулося засідання правління ДОО НСПУ. Черга денна:1. Обговорення кандидатур на стипендію Міського голови –2007. (Одностайно проголосували кандидатуру письменниці Надії Тубальцевої з її літературним проектом “Легенди Присамар’я”); 2. Прижиттєва стипендія Президента Україна для митців віком старше 85 (вирішено подати Клопотання про стипендію для поета М. Миколаєнка); 3. У “Різному” розглянуто поведінку члена НСПУ А.Кравченка-Русіва, який систематично в пресі паплюжить імена письменників, зокрема лауреатів престижних літературних премій, а також обливає брудом діяльність правління і всієї НСПУ. Сам же протягом останніх 5 років не сплачує членських внесків в касу НСПУ (“грандіозна” сума – аж 11 гривень за рік!). Своєю неетичною поведінкою колега сам ставить себе і нас усіх у незручне становище і змушує правління доповісти про прецедент загальним зборам ДОО НСПУ.
9 листопада –День української писемності гарно святкували педагоги області, письмен-ники, інтелігенція в обласному Інституті післядипломної підготовки вчителів. Присутні заслухали виступ директора Інституту професора М. І. Романенка про значення плекання рідної мови в добу глобалізації, коли є небезпека поглинення національної мови двома-трьома світовими. Інститут післядипломної підготовки вчителів, адміністрація і працівники, проректор В. Довгополий, провідні методисти Антоніна Сергієнко, Лідія Піскорська люблять рідну мову і літературу, є небайдужими до перебігу літературного процесу нашого краю. На цій же ниві давно і плідно працює обласна педагогічна газета “Джерело” (головний редактор Зоя Марчишина). Тому й захід вийшов не буденним, не формальним.
Цього ж вечора свято Дня української писемності із Інституту післядипломної підготовки вчителів перейшло до Літературного музею, в якому зібралися письменники. Вони вшанували великого Кобзаря покладанням квітів до його пам’ятника. Свої нові поетичні етюди читали В. Старченко, Р.Маменко, Ю. Кібець, а В. Ніколенко показав гумористичні прозові замальовки. Наталя Дев’ятко розповіла про новини Інтернету та зміст вітчизняних та російських літературних сайтів.
10 листопада факультет систем і засобів масової комунікації Дніпропетровського національного університету відсвяткував 10-річчя свого існування. Свято ознаменувалося виходом нового журналу творчої молоді “Досвітні вогні” (головний редактор – декан факультету, проф. В. Демченко). Щасти вам на новій стежині, шановні колеги!
18 листопада на Байковому цвинтарі в м. Києві відкрито надгробний пам’ятник вченому, громадському діячеві США і України професору Джеймсу Мейсу, який присвятив монографію, а потім і всю свою наукову та викладацьку діяльність трагедії голодомору 1932–1933 років в Україні. Присутні журналісти, письменники І. Драч, А. Качан, професор КНУ М. Наєнко, вдова, поетеса Наталя Дзюбенко-Мейс говорили про необхідність проведення щорічної акції “Запалюй свічу, Україно!” Від Дніпропетровщини жовті хризантеми до могили нашого американського (індіанського) побратима поклала керівник обласної письменницької організації, яка вела цей мітинг пам’яті.
20 листопада на свято 100-річчя Івана Багряного зібралися шанувальники його творчого доробку – студенти і викладачі Національного гірничого університету, письменники.
22 листопада – в обласній держадміністрації відбувся “круглий стіл”, присвячений Дню Свободи. На ньому були присутні представники політичних партій, депутати міської та обласної ради, представники красного письменства. Ведуча – заступник голови ОДА Орина Сокульська наголосила, що ще два роки тому таке свято було б неможливе. І що за два роки ми навчилися поважати й думку “протилежну”, оскільки розбудовуємо громадянське суспільство. Політолог Романов висловив думку про те, що “революція насправді не скінчилася, вона триває в народних надрах і ще себе неодмінно проявить”. Гостя з Києва, народний депутат України Ксенія Ляпіна сказала: “революція показала найкращі сторони нашого народу”. Леся Степовичка привітала тих, хто виборював свободу під час Помаранчевої революції восени-взимку 2004 року і пораділа, що “душителів свободи” у залі зібралося не так багато. Наостанок пані Леся зачитала вірша Поля Елюара “Свобода” у власному перекладі українською.
22 листопада в Палаці студентів ДНУ проведено конференцію “Культура професійного мовлення”(кафедра української філології ДНУ). У її роботі взяли участь студенти, науковці вузів міста, письменники.
23 листопада в обласній філармонії відбувся ювілейний вечір, присвячений 100-річчю від дня народження Івана Багряного (режисер А. Канцедайло, директор концерту – О. Кравець).
Слово про письменника проголосили проф. ДНУ Нінель Заверталюк, і голова ДОО НСПУ Леся Степовичка. Такого вечора ми всі давно чекали. Хвала його творцям.
25 листопада у Голубій вітальні Театру російської драми ім. Горького відбулася презентація 3-томника творів поета і прозаїка М. Селезньова. Її організувало управління у справах творчих спілок обласної ради (В. Храмцов). Актори театру читали вірші поета, Спілка ветеранів Дніпропетровщини і письменники вітали колегу квітами.
27 листопада – конкурсна комісія журі премії імені В. Підмогильного засідала у приміщенні Національного гірничого університету. Після таємного голосування постановили присвоїти звання лауреатів премії письменникам В. Ніколенку за книгу “Гонорар” (номінація “Публіцистика”), М. Невидайлу за книги “Приносини часів смутенних” та “Динозаври” (номінація “Проза”), художнику С. Алієву-Ковиці за оформлення низки книг і журналу “Січеслав” (номінація “видавнича справа”}.
Грудень-2006.
2 грудня відбулася зустріч голови облдержадміністрації Надії Дєєвої з творчим активом міста на тему “Відзначення 75-річчя Дніпропетровської області у 2007 році”. Серед ініціатив, запропонованих учасниками наради, прозвучали і “Пропозиції від письменників”, підготовлені правлінням ДОО НСПУ: 1. Спорудити в області пам’ятник і пам’ятні знаки жертвам голодомору 1932–1933 років на Дніпропетровщині. 2. Підготувати і видати книгу “Літературна карта Дніпропетровщини”. До уваги оргкомітету свята подано текст і музику “Гімну Дніпропетровщини”.
6 грудня відбувся творчий ювілейний вечір поета Юрія Кібця в Центрі культури української мови імені Олеся Гончара (директор – доц. Світлана Олійник), що в Національному гірничому університеті (ректор – проф. Г.Г. Півняк). Цього ж дня відбулося відкриття Літературної вітальні при Інституті гуманітарних проблем НГУ. Директор Інституту проф. В. Ю. Пушкін та проректор НГУ Ю.Т. Хоменко вручили ювіляру цінний подарунок із мінералу, а голова правління ДОО НСПУ – Диплом лауреата премії ім. І. Сокульського. Зала була заповнена студентами, які читали вірші поета і вітали його квітами. Полковник української армії О. Хорхота та військові, шанувальники музи Юрія Кібця, привітали його виконанням пісень на його вірші. Відтепер у Літературній вітальні студенти по середах зустрічатимуться зі своїми улюбленими письменниками.
7 грудня в Історичному музеї м. Дніпродзержинська відбувся урочистий творчий вечір поета В. Сіренка з нагоди його 75-річчя .
7 грудня на святкуванні 100-річчя від дня народження письменника Івана Багряного зібралися шанувальники його творчого доробку – студенти й викладачі факультету української та іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ (декан проф. Ірина Попова). Авторами свята є викладачі кафедри української літератури ДНУ (завкафедрою доц. Наталя Олійник). На святі виступили професор кафедри Нінель Заверталюк, доцент В. Корж, які висвітлили творчий і життєвий шлях письменника-страдника. Професор В. Демченко у своєму виступі наголосив, що “повернення до нас імені Івана Багряного свідчить про те, що ми міцнішаємо, як нація”. Леся Степовичка поділилася своїми враженнями від улюблених романів І.Багряного “Тигролови” та “Сад Гетсиманський”. Театральний студентський гурт під керівицтвом Олександри Гонюк показав сценку за мотивами п’єси І. Багряного “Скелька”.
8 грудня в міській бібліотеці (директор- Ерна Шамичкова) відбулася презентація двотомника “Антології” азербайджанської поезії, який щойно побачив світ у перекладі українською мовою. Вихід книги було приурочено до 100-річчя Самеда Вургуна, яке вшановує світова громадськість. На святі азербайджанської літератури зібралися представники Конгресу азербайджанців в Україні, творча інтелігенція, письменники Надія Тубальцева, В. Старченко, В. Луценко, В. Савченко, скульптор В. Наконечний, мистецтвознавець Олена Годенко, молодь міста. Пролунали урочисті гімни України та Азербайджану. Під державними прапорами двох країн виступив посол Азербайджану в Україні п. Алієв, який засвідчив традиційну міцну дружбу і культурні зв’язки наших народів. “У нас багато спільного в історичній долі, ми – родичі”, – наголосив він. Консул Республіки Турція привітав присутніх з виходом солідної книги. Представники міської та обласної влади вручили грамоти керівництву обласної філії Конгресу азербайджанців в Україні за розвиток дружби між нашими народами. Керівник обласної організації НСПУ виступила з доповіддю про історію азербайджанської поезії, яка є одною з найдревніших складових поезії Сходу. Перекладач М. Мірошниченко (м.Київ) розповів про те, як йому працювалося над перекладами поезії азербайджанських поетів. На прощання дівчатка-азербайджанки у яскравому національному вбранні танцювали народні танці і пригощали присутніх східними солодощами.
13 грудня відбулося засідання правління ДОО НСПУ. Черга денна:
1.Звіт голови правління ДОО НСПУ про поточні справи.
2. Обговорення кандидатур на стипендію голови облдержадміністрації –2007. Одностайно проголосували кандидатури письменників Олесі Омельченко (проект – книга поезій) та Михайла Дяченка (книги поетичного “Вибраного”).
3. Обговорення кандидатур на гранти для творчої молоді голови облдержадміністрації – 2007. Вирішено клопотатися про стипендії для молодих поетес Наталі Дев’ятко та Оксани Ігнатенко.
Щосереди збираються в музеї “Літературне Придніпров’я” учасники літературної студії “Лілея” (керівник Людмила Левченко), щоб почитати і обговорити нові твори.
Нещодавно в обласній дитячій бібліотеці (директор Ольга Шарабура) відбулася презентація 3-го випуску альманаху дитячої творчості “Ластів’ята”. “Хрещена мама” альманаху, дитяча письменниця Ірина Прокопенко, яка двадцять сім років очолювала секцію дитячої літератури при ДОО НСПУ, привітала шкільну малечу і старшокласників – авторів альманаху. А діти вітали Ірину Миколаївну, бо разом із альманахом вийшла також і її книжка “Казки та пригоди”.
На днях в читальній залі обласної бібліотеки зібрала читачів на свій творчий ювілейний вечір письменниця, автор багатьох історичних та пригодницьких романів Олександра Кравченко. ЇЇ привітали колеги - письменники С. Бурлаков, В.Савченко та Р. Маменко.
27 грудня в Літературній вітальні НГУ відбулося свято вручення дипломів лауреатам премії ім. В. Підмогильного. Голова журі, проф. А. Поповський вручив дипломи лауреатів премії ім. В. Підмогильного лауреатам-письменникам В. Ніколенку та М. Невидайлу і художнику С. Алієву-Ковиці, а господиня вітальні, доцент Світлана Олійник – цінні подарунки із мінералу, виготовлені майстрами Національного Гірничого університету. Тепле слово про творчість ювілярів виголосили член журі, проф. НГУ Ганна Швидько, голова правління ДОО НСПУ Леся Степовичка, письменники Надія Тубальцева та М.Чабан. Зала була, як завжди, заповнена студентами-гірняками, які охоче слухали уривки із прозових творів лауреатів та щиро вітали їх.
28 грудня в обласній філармонії відбувся новорічний концерт, організований облдержадміністрацією, на який були запрошені письменники області. Грант голови облдержадміністрації для творчої молоді отримала член НСПУ Наталя Дев’ятко.

Оглядач “Січеслава” М. Чабан


10 9 8 7

© Січеслав 2004–2007